System Higieny Vikan
Będąc oficjalnym dystrybutorem firmy Vikan w Polsce znamy wiele praktycznych przykładów tego, w jaki sposób można wdrożyć dobre praktyki w zakresie kodowania kolorami. Chętnie odwiedzimy Państwa zakład i przygotujemy propozycję planu kodowania kolorami tak, aby Wasza działalność była jak najbardziej wydajna, bezpieczna i higieniczna.Pełne korzyści z kodowania kolorem narzędzi i sprzętu do czyszczenia zwykle zależą od systematyczności, zgodności oraz prostoty – skomplikowane systemy zawsze na którymś z etapów zawodzą.

 

 

Pamiętajmy o tym, że to, jak nowy system będzie odebrany przez użytkowników jest kluczowe. Poznajcie elementy, o których należy pamiętać planując kodowanie kolorami.

 1. Używaj kontrastowych kolorów.
  Kontrast kolorów umożliwia Tobie i Twoim pracownikom łatwe dostrzeżenie fragmentów plastiku lub zbłąkanego włosia ze sprzętu w żywności. Naturalnie zawsze należy sprawdzać i wymieniać sprzęt czyszczący i narzędzia do obróbki żywności, gdy tylko zaczną wykazywać jakiekolwiek oznaki zużycia.
 2. Unikaj skomplikowanych kombinacji kolorów.
  Odradzamy łączenie kolorów na poszczególnych narzędziach lub grupach narzędzi. Zamiast tego zalecamy użycie tego samego koloru do uchwytów, jak również np. główki miotły lub ściągaczki.
   
 3. Nie komplikuj.
  Ogranicz liczbę kolorów tak bardzo, jak tylko to możliwe. Nie przypisuj różnych kolorów do każdego etapu skomplikowanego procesu. Jeśli system kodowania kolorami jest zbyt skomplikowany, Twoi pracownicy go nie zrozumieją ani nie użyją.
   
 4. Bądź pewny, że kolory mają sens.
  Kolory, które wybierzesz, powinny mieć jasny sens dla Twoich pracowników. Jeśli to możliwe, należy wybierać kolory, które mają naturalny, oczywisty związek z określoną strefą lub produktem spożywczym.
   
 5. Używaj znaków dla objaśnienia.
  Wspieraj swój system kodowania kolorami dobrym oznakowaniem (używając obrazów lub wielojęzycznego tekstu, jeśli to konieczne), aby mieć pewność, że pracownicy używają go poprawnie.
   
 6. Stosuj kombinacji przyjaznych dla daltonistów.
  Statystycznie jeden na 12 mężczyzn i jedna na 200 kobiet jest daltonistą. Używaj różnych odcieni i kontrastów, aby ułatwić rozróżnianie kolorów personelowi z daltonizmem. W razie wątpliwości zrób czarno-białe zdjęcie kolorów, które chcesz zastosować. Jeżeli będziesz w stanie dostrzec różnice oznacza to, że rozróżnienie odcieni jest wystarczająco czytelne także dla daltonistów.
   
 7. Wprowadź system w całym zakładzie.
  Zaimplementuj swój system kodowania kolorami we wszystkich strefach jednocześnie. Dla większej jasności określ konkretną datę wycofania starego systemu i wyraźną datę rozpoczęcia nowego systemu oznaczonego kolorami.
   
 8. Komunikuj system.
  Przedstaw jasno nowy plan w całym obiekcie. Najpierw spotkaj się z każdym z kierowników zmiany czy działu, aby upewnić się, że rozumieją system, a następnie przedstaw program innym pracownikom.
   
 9. Dopasuj kolorystykę narzędzi i powierzchni magazynowych.
  Upewnij się, że narzędzia są przechowywane w miejscu, w którym są faktycznie używane. Zadbaj, aby powierzchnie magazynowe były także oznaczone odpowiednim kolorem.
   
 10. Działaj zgodnie z systemem.
  Upewnij się, że dział zakupów, kierownik ds. jakości i pracownicy używają tej samej dokumentacji dotyczącej stosowanej kolorystyki, aby wszyscy byli częścią tego samego systemu.
   
 11. Stwórz plan konserwacji.
  Regularnie monitoruj i przeglądaj swój plan kodowania kolorami oraz sprawdzaj i konserwuj swój sprzęt, aby zapewnić najlepszą możliwą kontrolę ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego.

Zapraszamy do kontaktu!